Przyłączenie domu do sieci wodno-kanalizacyjnej to skomplikowana procedura wymagająca złożenia wniosku i spełnienia wielu formalnych zasad. Chcąc zapewnić sobie dostęp do bezpiecznej wody pitnej oraz możliwość odprowadzania ścieków trzeba przebrnąć przez wiele etapów. W dzisiejszym artykule zebraliśmy wymagania formalne oraz kluczowe kroki, które należy podjąć, aby proces przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej przebiegł sprawnie i bezproblemowo. Zachęcamy do lektury!

Wniosek o wstępną informację techniczną

Złóż wniosek o wstępną informację techniczną w pobliskim zakładzie wodociągowym/kanalizacyjnym. Wniosek musi zawierać wartość zapotrzebowania na wodę (Q dśr [m3/d] i Q hmax [dm3/s]) obliczaną zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. 

Wniosek o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę lub/i odprowadzania ścieków

Po uzyskaniu wstępnej informacji technicznej należy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych dotyczących zaopatrzenia w wodę oraz/lub odprowadzania ścieków. Warunki te określają formalne i techniczne możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci. Wskazują m.in. najbliższe możliwe miejsce podłączenia do sieci, parametry techniczne tego miejsca oraz wymagania, jakie muszą zostać spełnione, aby zaprojektować i zbudować przyłącza. O wydanie warunków technicznych może wystąpić wyłącznie osoba, która ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Projekt przyłącza i wniosek o uzgodnienie projektu technicznego

Zleć wykonanie projektu przyłącza architektowi, który ma odpowiednie uprawnienia do projektowania sieci sanitarnych. Następnie złóż wniosek w zakładzie wodociągowym/i kanalizacyjnym o uzgodnienie projektu technicznego.

Zgłoś roboty w zakładzie wodno-kanalizacyjnym

Zatrudnij kierownika budowy oraz wykonawcę przyłączy, którzy podejmą się wykonania przyłącza wodno-kanalizacyjnego. Zgłoś zamiar wykonania robót w zakładzie wodno-kanalizacyjnym. 

Zgłoś przyłącze do odbioru w stanie odkrytym

Gdy przyłącze wodno-kanalizacyjne jest już umieszczone w wykopie, zgłoś je do odbioru, zanim zostanie zasypane. Przedstawiciel zakładu wodociągowego powinien przeprowadzić kontrolę techniczną przyłącza oraz dokonać odbioru technicznego inwentaryzacji powykonawczej. Ostatnim etapem budowy przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego jest sporządzenie protokołu zakończenia robót.

Mapa powykonawcza i umowa na dostawę wody/odprowadzanie ścieków

Zleć uprawnionemu geodecie przygotowanie mapy powykonawczej i dostarcz ją do zakładu wodno-kanalizacyjnego. Zakład zamontuje na przyłączu główny wodomierz. Następnie podpisz umowę na dostawę wody i odprowadzanie ścieków.