Coraz więcej osób z obawy o postępujące zmiany klimatyczne i w trosce o środowisko naturalne decyduje się na montaż przydomowego zbiornika retencyjnego. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu można gromadzić wodę deszczową i zmniejszyć ilość zużywanej wody pitnej. Wodę ze zbiornika retencyjnego możesz wykorzystać między innymi do podlewania roślin w ogrodzie, czy do mycia samochodu. Sprawdź, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego zbiornika oraz dlaczego warto w niego zainwestować.
Co to jest zbiornik retencyjny i do czego służy?
Zbiornik retencyjny służy do gromadzenia wody deszczowej do celów domowych. To rozwiązanie szczególnie sprawdzi się u posiadaczy działek, dużych ogrodów czy w przypadku gospodarstw rolnych.
Woda pochodząca z opadów deszczu może być wykorzystywana między innymi do:
- podlewania roślin,
- spłukiwania toalety,
- czyszczenia narzędzi,
- prania.
Zalety przydomowego zbiornika retencyjnego
Z finansowego punktu widzenia zbiornik retencyjny może przynieść znaczne oszczędności, dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na wodę. Korzystanie z wody deszczowej zgromadzonej w zbiorniku przekłada się na mniejsze zużycie wody z sieci wodociągowej. Dzięki temu obniżysz swoje rachunki za wodę.
Zmniejszenie zużycia wody pitnej to krok w stronę ochrony środowiska. Z roku na rok mamy do czynienia z okresami suszy, dlatego wykorzystywanie wody deszczowej może zmniejszyć obciążenie kanalizacji i systemów wodociągowych.
Ponadto retencja przeciwdziała wystąpieniu powodzi czy podtopienia w wyniku długotrwałych, intensywnych opadów.
Woda opadowa nie zawiera wapnia, dlatego jest bardziej przyjazna dla roślin niż woda pochodząca z wodociągów. Zwiększa zarówno ich wzrost, jak i kondycję. Warto więc nawadniać ogród czy działkę za pomocą deszczówki, a nie wody z kranu.
Zbiornik retencyjny naziemny czy podziemny?
Zbiornik retencyjny naziemny to tańsze rozwiązanie z tego względu, że jego montaż nie wymaga wcześniejszych robót ziemnych. Zazwyczaj ustawiany jest stabilnym podłożu przy jednej z rur spustowych, która odprowadza wodę z dachu po rynnie. Zbiornik jest wyposażony w kranik, który ułatwia czerpanie z niego wody.
Zbiornik retencyjny podziemny pobiera znacznie większe ilości wody, pochodzącej nie tylko z opadów, ale także z utwardzonej powierzchni. Na ten rodzaj zbiornika najlepiej jest się zdecydować jeszcze przed wybudowaniem domu. Może on posłużyć jako drugi obieg wody w budynku. W zbiorniku należy zamontować również pompę do deszczówki, która przeprowadzi wodę do systemu zraszaczy lub do podłączonego węża, dzięki czemu szybko i łatwo będzie można go użyć np. do podlewania roślin.