Odwodnienie terenu wokół domu to działanie, które może zapobiec zawilgoceniu ścian i fundamentów. Woda gruntowa, opadowa czy topniejący śnieg może stanowić poważne zagrożenie dla struktury budynku, dlatego warto zastanowić się nad odwodnieniem terenu (drenażem), dzięki któremu nadmiar wody wokół domu zostanie skutecznie odprowadzony do rur. W poniższym artykule przyjrzymy się, jakie są zalety drenażu oraz jak właściwie go wykonać, aby chronić dom przed negatywnymi skutkami wilgoci. Zachęcamy do lektury!

Kiedy warto pomyśleć nad odwodnieniem terenu?

Zanim rozpoczniemy budowę domu, należy zorientować się, jakie warunki wodno-gruntowe wykazuje działka. W tym celu specjalista geotechnik wykonuje minimum trzy odwierty, które wykażą, jaki obszar będzie najlepszy na postawienie fundamentów budynku. 

Gołym okiem możemy również wstępnie ocenić, czy grunt nadaje się do budowy domu. Jeżeli w pobliżu działki znajduje się staw, jezioro czy inny zbiornik wodny, to może oznaczać, że teren jest podmokły.

Nadmiar wody gruntowej a nadmiar wody powierzchniowej

Woda gruntowa obejmuje wodę, która powstała w wyniku opadów atmosferycznych i znajduje się płytko pod powierzchnią gruntu. Natomiast woda powierzchniowa to między innymi kałuże, które pojawiają się na powierzchni utwardzonej, np. na podjeździe.

W przypadku nadmiaru wody gruntowej najczęściej stosowany jest drenaż opaskowy. Jego zadaniem będzie odprowadzenie nadmiaru wody deszczowej do kanalizacji, zbiornika lub studni chłonnej. Drenaż opaskowy to system składający się z rur perforowanych ułożonych wokół budynku na głębokości odpowiadającej głębokości fundamentów. Woda gruntowa przenika przez perforacje w rurach do systemu drenażu, a następnie jest odprowadzana na bezpieczną odległość od budynku. Drenaż opaskowy jest niezbędny w przypadku gruntów nieprzepuszczalnych. 

Natomiast odwodnienie liniowe to układ sączków i zbieraczy, który ma na celu odprowadzanie wody z powierzchni działki lub ogrodu, aby ją osuszyć. Inną metodą na usunięcie nadmiary wody powierzchniowej jest zastosowanie skrzynek rozsączających lub wybudowanie studni chłonnej.